online-destek
Yetki Belgelerimiz
Yetki Belgelerimiz
Bize Ulaşın
 • Mümin KARGI
  05357998771


  E-mail Adresimiz
  destek@gunesfidancilik.com.tr
Basında Güneş Fidancılık
Gerekli Bilgiler
Yabancı Ceviz Çeşitlerimiz
Yerli Ceviz Çeşitlerimiz
Anlaşmalı Kargo Firmaları

  YurticiKargo_Logo

  Aras-Cargo-Logo

Ceviz Fidanı İhracatı

  ceviz-fidani-ihracaat

  Ceviz Fidanı İhracatı Yapılan Ülkeler

  İspanya(Barcelona)Tıkla
  Azerbaycan (Bakü)
Chandler Ceviz Ağacı

  chandler-ceviz-agaci

Ceviz Fidanının GübrelenmesiCEVİZ FİDANININ GÜBRELENMESİ

         Ceviz bahçelerinde ahır gübreleri, yeşil gübreleme ve kimyasal gübreler beraberce  veya ayrı ayrı kullanılır. Ceviz fidanlarının gübre ihtiyaçları toprak ve yaprak analizleri ile tespit edildikten sonra gübreleme programı yapılmalıdır.

         Bitkilerin birçoğunda olduğu gibi cevizde en fazla Azotlu gübrelere ihtiyaç duyar. Ceviz fidanında azot noksanlığını tespit etmenin en iyi yolu yaprak analizleridir. Yazın alınacak yapraklarda kuru madde miktarının % 2 den az azot var ise azot düşük
demektir.

         Azot noksanlığında genelde ceviz ağaçlarında sürgün uzaması yavaşlar, sürgünler kısa kalır. Yapraklar küçük ve renkleri soluk olur. Bu durumda azotlu gübrelerden biriyle gübreleme yapılır. Genellikle alkali topraklarda, yani pH 7 nin üzerindeki topraklarda Amonyum sülfat kullanımının uygun olacağı söylenebilir. Asidik topraklarda ise amonyum nitratlı gübreler kullanılmalıdır. Yine topraktaki miktar saptanarak yetişkin verimli aşılı ceviz fidanlarında      (CHANDLER CEVİZ FİDANI gibi) dekara 12-20 kg saf azot olacak şekilde gübreleme yapılabilir. Gübre miktarı suyun kullanımına ve sulama şekline göre değişir.
Ceviz fidanı en çok ilkbaharda çiçeklenme ve sürgün oluşumu sırasında azota ihtiyaç duyar.

         Ceviz fidanlarında çok fazla fosfora ihtiyaç olmadığı söylenmektedir. Ancak toprakta eksik olduğunda yapraklar bronzlaşır, sararır, kenarlarında yanmalar meydana gelir. Yaz sıcaklarında yaşlı yapraklardan başlayarak dökülmeler meydana gelir.

        Özellikle genç ağaçlardaki gelişme geriliği dikkat çeker. Yine fosforlu gübrelemede ilk tepkiler genç ağaçlardan gelir. Fosforlu gübrelerin uygulama zamanları ceviz ağaçlarının dinlenmede olduğu kış döneminde olur. Fosforlu gübreler toprakta kolay kaybolmadığından verilecek miktara göre her yıl verilmeyebilir.Pratikte her yıl uygulamak zor olabilir. Bu sebeple 3-5 yılda bir uygulanabilir. Fosforlu gübrelerin toprakta kolay yer değiştiremeyeceği göz önüne alındığında bu gübreler mutlaka kök bölgelerine yakın yerlere uygulanmasında fayda vardır. Yani ağacın taç iz düşümüne göre 15-20 cm derine gömülmelidir. Yine fosfor miktarı
olarak 10-12 kg dekara hesap yapılabilir.

         Ceviz ağaçlarında potasyuma fosfordan daha fazla ihtiyaç vardır. Cevizde yeşil kabuğun yaklaşık %10 unu potasyum oluşturmaktadır. Özellikle yağlı bitkilerde potasyuma ihtiyaç vardır. Eksikliğinde olgunlaşma gecikir, cevizin meyve kalitesi düşer. Potasyumlu gübrelerinde uygulanma zamanları fosforlu gübreler ile aynı zamanda yapılabilir. Yine fosforlu gübreler gibi toprak derinliğine uygulanmalıdır. Yani pratik olması ve işçiliğinin kolay olması açısından fosforlu gübre ile beraber aynı zamanda aynı çukura koyulabilir.

         Yaygın olan besin elementlerinden biri de demirdir(Fe). Özellikle kireçli topraklarda kurulan ceviz bahçelerinde kirecin demiri tutması ve bitkinin yararlanamaması şeklinde eksikliği görülür. Bu sebeple ceviz yetiştiriciliği yapılacak yerlerde    toprak analizi mutlaka yapılıp kireç miktarına bakılmalıdır. Demir noksanlığında cevizin yaprak damarları yeşil kaldığı halde damarlar arası sararır. Böylece demir noksanlığı kolay tespit edilebilir. İleri aşamalarda ceviz fidanının dal uçlarından başlayarak geriye doğru ölüm gerçekleşir. Bu tip yerlerde demir şelatlar kullanılabilir. Ancak çok masraflı bir yöntemdir. Her zaman iyi sonuç vermeyebilir.

         Yukarıda sayılan besin maddelerinin yanında ceviz bahçelerinde Çinko, Bor, Mangan, Magnezyum, Bakır noksanlıkları da görülebilir.

         Çinko noksanlığı özellikle kumlu topraklarda ortaya çıkar. Ceviz fidanının yaprakları küçülür, rozetleşme meydana gelir,  ceviz meyveleri büyümez. Çinko uygulaması da yine ceviz fidanı taç izdüşümünde açılan 15-20 cm derinlikteki çukurlara verilir.
Bunun yanında ceviz fidanının yapraklarından da uygulanabilir.

Sözleşme

Sözleşme Örneğimiz

Sözleşme Örneği için Tıklayın

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın
Tarım Takvimi

Tarım Takvimi

Takvim Bilgileri

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın
Ceviz Çeşitleri

Ceviz Çeşitleri

Ürünleri İnceleyiniz

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın
Badem Çeşitleri

Badem Çeşitleri

Badem Çeşitlerini İnceleyiniz

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın
Fidan Üretici Belgesi

Fidan Üretici Belesi

Belgeyi incelemek inceleye bilirsiniz

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın